Šťastní ľudia riešia problémy, nešťastní na ne myslia.
(Sebadôvera pre samoukov (8.))

Ivan Kupka

Keby som nemal toľko problémov!  vzdychneme si občas. Chceli by ste počet svojich problémov zmenšiť? Pristupovať k nim metodickejšie, s väčším nadhľadom? Poprípade vďaka problémom rásť?  Nasledujúce riadky obsahujú  pár postrehov, ktoré by vás mohli inšpirovať.

Kto nemá problémy, je mŕtvy.
Snaha navždy sa striasť problémov je beznádejná. Šťastní ľudia vedia, že to sa nám podarí až v hrobe. Preto na problémy nemyslia. Okrem času, keď ich práve riešia. Nešťastní ľudia majú veľmi obmedzený repertoár odpovedí na problémy. Sú ako tenista – začiatočník,  ktorý  vie vrátiť loptičku iba jedným, dvoma  typmi úderov. A život na nás páli problémy zo všetkých uhlov a rôznymi rýchlosťami!

Čo je to vlastne problém?
Pristúpme  k definovaniu slova problém jednoducho: Problém nastáva vtedy, keď máme nejaký cieľ. A zároveň je tu prekážka, ktorá nám ho bráni uskutočniť, realizovať. Ak totiž dostaneme všetko, čo potrebujeme, ak sa bez probl
émov plnia naše ciele, nemáme problém. Ak sa pred nás stavajú prekážky, ale my ich môžeme v pokoji obísť, lebo za nimi neleží náš cieľ, takisto nemáme problém. Problém nastáva skutočne až vtedy, keď niečo chceme a niekto, niečo, všetci, všetko ( !!!) ) nám bránia to dosiahnuť.

Problém z polovice vyriešený
O vhodnom formulovaní a dosahovaní cie
ľov sme sa rozprávali v osobitnej kapitole. Ak si dáme záležať na dobrej formulácii cieľa, problém máme často z polovice vyriešený. V tejto časti sa môžeme viac sústrediť na tému prekonávanie prekážok.

Krátky katalóg každodenných problémov
Tu sú naj
častejšie typy problémov. A stručné návrhy, ako k nim pristupovať.

Chceme, aby sa niečo stalo.  Aby niekto niečo urobil. Náš problém niekedy vznikne preto, lebo sme neurobili ani ten najdôležitejší krok. Nepožiadali sme príslušných ľudí, aby danú vec urobili. Naučme sa žiadať tak, aby druhá osoba videla, aké výhody bude mať zo splnenia našej žiadosti. Alebo akým nepríjemnostiam sa vyhne, keď žiadosť splní. Najprv sa zlaďme. Potom žiadajme.

Rozdielne ciele. Problém v organizácii vzniká často vtedy, keď dve osoby chystajú pôdu pre dva rôzne ciele. Navzájom si jeden druhému kladú polená pod nohy, bez toho, že by to robili naschvál.  V tomto prípade je dobré, aby sa obaja aktéri stretli a ciele si vyjasnili.

Vyhľadávanie.   Potrebujeme nájsť informáciu, experta,  budovu, zviera,  vec. Použime vhodnú metódu hľadania. Hľadajme plánovite. Prehľadajme najprv tie najpravdepodobnejšie miesta výskytu.  Nesťažujme sa,  radšej sa  pýtajme!  Vyhlásenie: Súrne potrebujem nájsť kľúče od garáže” zmobilizuje rodinu viac ako fňukanie “Dočerta, zase neviem nájsť tie kľúče”. Navyše, čo vlastne predchádzajúcou vetou svojmu podvedomiu sugerujeme?

Problémy, ktoré možno predvídať. Keď sa púšťame do novej oblasti, poraďme sa so skúsenejšími. S ľuďmi, ktorí sa v nej každodenne pohybujú.  Zistime si, čo nás čaká. Spýtajme sa ich, aké druhy problémov najčastejšie riešia. A akým spôsobom. Ak hľadáme poklad na dne mora alebo banku v cudzom meste, zožeňme si mapu. Ak ideme uzavrieť obchod s novou firmou, preštudujme si zoznam neplatičov.

Naliehavosť problému

Na naliehavosť problému pôsobia dva faktory:

A.   Nakoľko je naliehavé dosiahnutie cieľa.

B.   Nakoľko veľká je prekážka.

Cieľom je mať čo najmenej naliehavých problémov. A po čase žiadne. Naliehavý problém nás totiž núti konať okamžite, tu a teraz. Oberá nás o slobodu. Ako predchádzať tomu, aby boli problémy naliehavé?

A.   Uspokojovať ciele a potreby zavčasu. Keď na to ešte máme zdroje.  Kým vec ešte nie je taká horúca. Rodiny s deťmi pri odchode na výlet riešia tento druh problémov slovami napiť a vycikať ”.
Nemať pr
íliš veľké ambície a nároky. Zotročujeme tým len sami seba. Kladieme si príliš veľa príliš náročných cieľov.

B.   Ak má prekážka tendenciu rásť, konajme, kým je ešte malá. Nečakajme, kým sa zväčší. Ak nám Jano dlhuje milión a práve sa od nás vzďaľuje rýchlosťou päť metrov za sekundu, oslovme ho skôr, než zabočí za roh! V opačnom prípade možno za ním budeme musieť cestovať až na Bahamy.
Ak m
á prekážka tendenciu zmenšovať sa,  dobrou taktikou môže byť jednoducho počkať. Teraz je možno na nás  šéf nazúrený. Zmietol by náš návrh zo stola. O týždeň to už nebude také horúce.

Učme sa rásť na problémoch
K rie
šeniu problémov možno pristupovať ako k dobre dávkovanému tréningu. Najprv sa učíme prekonávať malé prekážky. Potom väčšie. Kladieme si postupne náročnejšie a lákavejšie ciele. Potešme sa vždy z ovocia, ktoré nám vyriešenie problému prinieslo!

Naše svalstvo, určené na riešenie problémov, ochabne, ak pred problémami zatvárame oči, izolujeme sa od sveta,  ľutujeme sa, nič nerobíme. Trhá sa, ak sa podujmeme riešiť neprimerane veľký problém.  Niesť na  pleciach celú zemeguľu.  Trénuje sa a pevnie, ak sme primerane aktívni a vytrvalí.

Ale ja mám veľký problém! Naozaj veľký!!!
Nekecáte? Skuto
čne? Tak potom zrejme ide o PROBLÉM. Niečo ako alkohol, drogy, zničené alebo neznesiteľné vzťahy v rodine, práci. Vážne zdravotné problémy. Na to sú všeobecné rady nedostačujúce. A vaše sily sú oslabené. Nestrácajte čas a začnite hľadať pomoc. Kvalifikovaného experta, ktorý má v riešení tohto  problému výsledky. Nadpriemerné výsledky. Zaslúžite si to! Alebo chcete skončiť predčasne medzi tými, ktorí už žiadne problémy nemajú? Na čo ešte čakáte? Tak už bežte!!! Hľadajte a naliehavo žiadajte o pomoc.

Cvičenia pre horlivých

Zlepšite svoju vyhľadávaciu stratégiu. Výskumy ukazujú, že pri hľadaní nových informácií a riešení nám často viacej pomôžu málo známi ľudia. Je to prirodzené. Naši príbuzní, naši najbližší spolupracovníci majú veľmi podobné zdroje informácií ako my sami.

Vezmite si nejaký vyhľadávací problém. Pýtajte sa a hľadajte aj u vzdialenejších známych, u ľudí z iných profesií, pohybujúcich sa v inom prostredí.  Urobte si plán vyhľadávania. Presne formulujte, čo hľadáte.  Obmeňujte spôsob kladenia otázky. Pýtajte sa osobne aj telefonicky, listami aj inzerátmi. Znásobte množstvo rozhovorov, kontaktov.

Predchádzajte problémom. Zapíšte si najdôležitejšie ciele a hodnoty, ktoré chcete realizovať v najbližších mesiacoch a rokoch. Majte na pamäti aj také samozrejmé hodnoty ako zdravie, finančná sebestačnosť a podobne. Aké prekážky by vám v nasledujúcom období mohli prísť pri uskutočňovaní vašich cieľov do cesty? Ako problémom predísť? Čo sa potrebujete naučiť, zistiť si, zariadiť, kým je ešte čas?

Hľadanie riešenia. Odskúšajte si v praxi tri recepty, ktoré často pomôžu.

1. Čubovo pravidlo. Toto pravidlo vraj používal s úspechom pri svojej riadiacej práci predseda JZD Slušovice. Starší vedia, že tu išlo o prvý takmer kapitalistický podnik v Československu v dobe hlbokého komunizmu.  Princíp Čubovho pravidlo je jednoduchý: Najprv nájdi aspoň desať riešení problému. Jedno z nich už bude dobré. Podstatnou črtou tejto metódy je posudzovať riešenia až  na záver, tým uvoľníme krídla našej tvorivosti.

2. Kto úspešne vyriešil podobný problém? Vyhľadajte ľudí, ktorí majú podobný problém ako vy. Informácie o nich. Dopracujte sa k tým, ktorí problém úspešne riešia, vyriešili. Ako na to šli? Môžete ich napodobniť?

3. Doprajte riešeniu čas na dozretie. Najprv sformulujte problém nasledujúcim spôsobom: Uvedomte si, aký je terajší stav. A aký je stav želaný. Ten, ktorý chcete dosiahnuť. Ktoré rozdiely môžete odstrániť hneď teraz? Ako odstrániť ostatné rozdiely? Túto druhú otázku si naliehavo klaďte pár dní za sebou. Hľadajte všetky dostupné informácie, týkajúce sa tohto typu problému. Rozmýšľajte, debatujte, meditujte, modlite sa. Potom si dajte prestávku a doprajte svojmu podvedomiu, aby vec spracovalo. Veľkí vynálezcovia takisto prichádzajú na riešenia až po uplynutí určitej inkubačnej doby. Najprv musia problém vo svojom vnútri dostatočne dlho nosiť.

diel 7

diel 9

hlavná stránka