Za cieľom alebo za nosom?
(Sebadôvera pre samoukov (7.))

Ivan Kupka

Sú ciele, do ktorých chceme prísť prví. Sú ciele, do ktorých nám stačí trafiť. To, ako si vieme sformulovať ciele, výrazne ovplyvňuje našu schopnosť robiť v živote hodnotné veci.

Vedieť začať

Ľudia, ktorým sa pri dosahovaní cieľov darí, dodržiavajú určité zásady. Ich rešpektovanie zväčšuje pravdepodobnosť, že cieľ dosiahneme. Zhrňme tieto zásady do štyroch bodov. A ilustrujme si ich na príkladoch.

  1. Rozhodnime sa pre to, čo chceme, nie pre to, čo nechceme.

    “Nebudem už toľko fajčiť” je podľa tejto zásady nesprávne položený cieľ. Pripomína istý plagát ligy proti rakovine, na ktorom trónila veľká cigareta. Čo na tom, že preškrtnutá?

    “Mesačne ušetrím na cigaretách aspoň sto korún. Doprajem rodine čistý vzduch a budem fajčievať len na balkóne. Prvú cigaretu vyfajčím až po raňajkách. Na obed pôjdem do nefajčiarskej reštaurácie.” Tu sme jasne povedali, čo chceme.

    Podobne je to s cieľom “Nechcem takúto mizernú robotu”. Jeho konštruktívne vyjadrenie by mohlo byť “Chcem prácu, ktorá ma viac baví. A vynesie mi aspoň o dve tisícky mesačne navyše.”

  2. Do akej miery je dosiahnutie cieľa pod našou kontrolou

Je cieľ “Chcem pracovať ako programátor v Nemecku” úplne pod našou kontrolou? Jeho splnenie zrejme záleží aj od toho, či nás nejaká firma zamestná. Pod našou konrolou je ale toto: “Budem venovať päť hodín týždenne opakovaniu nemčiny. Pôjdem sa informovať o záležitosti na nemecké veľvyslanectvo. Budem pracovať na zháňaní informácií a nadväzovaní kontaktov sedem hodín týždenne. Do troch mesiacov budem mať do nemčiny preložené a notársky overené diplomy, rodný list, odporúčania a referencie.”

4. Dosiahnutie cieľa musí byť overiteľné.

To, či sme tento mesiac vyfajčili o tri krabičky cigariet menej, sa dá overiť ľahšie, než to, že “už toľko nefajčíme”.

Ak vedúci na schôdzi vyhlási, že vo firme treba zvýšiť disciplínu, ide o prázdne abstraktné slová. Nadobudnú význam až vtedy, keď vymenuje svoje kritériá. Napríklad: “Do práce treba dochádzať presne. Všetky telefóny dvihnúť najneskôr po piatom zazvonení. Ak vám pokyny z obežníka nie sú jasné, okamžite si telefonicky overte na sekretariáte, čo znamenajú.” Alebo: “Ak sú príkazy zo zahraničnej centrály v rozpore s mojimi príkazmi, treba bez váhania vyplniť tie moje.”

5. Kedy, ako, s kým, kde? Za akých podmienok?

Dosahovanie cieľa treba zasadiť do konkrétneho rámca. “ Nemčinu si budem opakovať v pondelok, utorok a piatok po jednej hodine. Začnem hneď po televíznych novinách. Ďalšie dve hodiny sa nechám doučovať tým študentom z Rakúska.” Alebo: “Dochádzku budeme zapisovať do zošita na recepcii. Zástupca vedúceho urobí o 8.00 čiaru, o 8.15 ďalšiu. “

 

Nešťastní víťazi

Ak si zvolíme nevhodný cieľ, je to nepríjemné. A ak ho dosiahneme, je to ešte nepríjemnejšie. Koľko dievčat už uvažovalo o vstupe do zväzku manželského s mladým, krásnym, zábavným a charizmatickým – alkoholikom? Osud sa zmiloval nad tými, ktorým sa tento cieľ nepodarilo uskutočniť! Pomocou nasledujúcich štyroch zásad môžeme overiť, či je cieľ naozaj hodnotný.

    I. Prešetrime negatívne stránky.

Do akej miery by mohlo byť dosiahnutie cieľa škodlivé? V akých oblastiach? Možno, že ak budeme pracovať dvanásť hodín denne a cez víkend chodiť diaľkovo na právo, tak o päť rokov budeme naozaj generálnym riaditeľom. Čo na to ale rodina? Nebudeme už v tom čase bývať v prázdnom byte?

V čom je pre nás výhodné daný cieľ nedosiahnuť? Neusilovať sa oň? Trinásťročný chlapec túžiaci po veľkých svaloch začne posilovať s činkami. O rok má oveľa väčší obvod bicepsu a hrudníka. A doničenú chrbticu. Keby počkal pár rokov, bicepsy a hrudník by mu narástli do tejto veľkosti samy.

    II. Aký je náš nadradený cieľ?

Kvôli čomu sa vlastne o dosiahnutie cieľa usilujeme? V čom je pre nás dôležitý? Nejestvuje iný cieľ, ktorý by lepšie a rýchlejšie uspokojil hodnotu, na ktorú sme sa zamerali?

Štvorčlenná rodina uvažuje o kúpe auta. Mohli by sa vo voľné dni dostať zo sídliska niekam do prírody. Usúdili, že potrebujú ušetriť aspoň tristotisíc. Náhle sa im naskytne príležitosť vymeniť byt do krajšieho prostredia. Rovno pod les. Stačilo by doplatiť stotisíc. Oplatí sa im naďalej šetriť na auto?

    III. Čím bude treba za dosiahnutie cieľa zaplatiť?

Koľko času na dosiahnutie cieľa vynaložíme? Koľko energie, koľko peňazí? Ako práca na jeho dosiahnutí ovplyvní našu rodinu, naše priateľstvá? Čím zaplatíme za postup vpred? Vlastnou sebadisciplínou, vypúšťaním menej hodnotných činností? Alebo cieľ dosiahneme na úkor zdravia, vnútornej uvoľnenosti, na úkor vzťahov s blízkymi ľuďmi?

    IV. Životné smerovanie.

Je dosiahnutie cieľa v súlade s našim celkovým životným smerovaním? Nie je to odbočka, ktorá nás zdrží? Pracujeme naozaj na tom, aby sme sa stali viac sami sebou? Spomeňme si na Ezopovu bájku o vrane, ktorá sa chcela stoj čo stoj stať labuťou!

 

Cvičenia pre usilovných

  1. Písomná formulácia cieľa. Vyberte si nejaký väčší cieľ a sformulujte si ho písomne. Prejdite si všetky body vymenované vyššie. Po spracovaní bodov I. IV. možno pocítite potrebu cieľ pozmeniť. Podľa potreby sa vráťte znova k bodom 1. 4.
  2. Kritériá šťastia. Niektorí ľudia si užijú v živote málo šťastia preto, lebo vlastne nevedia, ako konkrétne by sa to “šťastie” malo prejaviť. Pomocou akých príznakov si jeho prítomnosť môžu overiť? Ujasnite si, čo konkrétne potrebujete vidieť, počuť, zažiť, aby ste prežívali šťastie? Nájdite aspoň päť prostých vecí, ktoré vám každodenne môžu prinášať pocit šťastia.

 

diel 6

diel 8

hlavná stránka