Aký je váš metaprogram dnes večer?
(Sebadôvera pre samoukov 5.)

Ivan Kupka

V tejto časti budeme pokračovať v prehliadke "tajných parametrov" ľudskej duše. Pohovoríme si o ďalších kódoch, v ktorých naše podvedomie pracuje. Umožní nám to lepšie spoznať nášho blížneho: zákazníka, známeho, suseda, vlastného brata, náhodného chodca. A zladiť sa s ním. Pretože - ako už vieme - ak sa s ľuďmi dokážeme zladiť, ukážu nám krajšiu tvár.Dnes bude reč o metaprogramoch. Všetci ich používame. Málokto ale ešte vie, čo metaprogramy sú.  Ozrejmime si vec na príklade.

Triedim, triediš, triedime

Robert a Julo sa práve vrátili z koncertu skupiny "Pumy z gumy". Delia sa o svoje dojmy s kamarátom Ferom. Robo sa nadchýna tým, ako hlavný spevák neustále menil obleky. A ku jednej pesničke si dokonca dal svietiacu čiapku! Potom opisuje spevákovu  gitaru a porovnáva ju s jednou z gitár, ktoré minule spolu obdivovali v obchode. Poznamená tiež, že bubeníkovi pribudol do súpravy nový bubon. Opíše, ako tento zdroj hluku vyzeral a aký mal zvuk.

Julo Ferovi oznamuje, že toto bolo vlastne jubilejné, päťdesiate vystúpenie skupiny. A že sa chystajú natočiť cédečko. Z klebiet v zákulisí sa dozvedel, že si skupina v lete privyrába v nejakej krčmičke v Taliansku. A uzavrie svoju reč informáciou, že Pumy budú mať onedlho svoju vlastnú stránku na internete.

Obaja mládenci hovorili o tej istej veci: o svojich zážitkoch z koncertu. Všimnime si, na čo sa sústredil Peter: obleky, čiapka, gitara, bubon. Svoje dojmy tlmočil prostredníctvom opisu vecí.

Julo sa zasa zameriaval na zaujímavé informácie.

Čo je to metaprogram?

Pod metaprogramom rozumieme formu, do akej organizujeme naše prežívanie. Jedným zo spôsobov , ktorým sa ľudia líšia, je opisovanie a triedenie vlastnej skúsenosti. Ľudia si môžu všímať prednostne niektoré z týchto položiek: veci, osoby, činnosti, miesta, informácie.

Ako lepšie predať tovar (návrh, myšlienku, seba) pomocou metaprogramov?

Prestavme si, že zamestnanci cestovnej kancelárie píšu propagačný plagátik o ceste do Paríža. Aké údaje by sa do brožúrky mohli dostať, ak by zamestnanci uprednostňovali niektoré z druhov triedenia? Prejdime si každý metaprogram zvlášť.

Veci: V Paríži možno vidieť nielen Eiffelovku, mrakodrapy či pyramídy zo skla. Paríž, to sú aj stánky bukinistov, obrazy impresionistov, to je šampanské, ustrice, ako aj sporé oblečenie dievčat z Moulin Rouge.

Osoby: Toto mesto v sebe skrýva múmie egyptských faraónov a princezien, pozostatky Napoleona, voskové podobizne mnohých slávnych osobností. Žil v ňom Heinrich Schliemann, Ernest Hemingway, Gertruda Steinová , Langston Hughes , ale aj ajatolláh Chomejní, či vodca Červených Kmérov Pol Pot.

Činnosti: Čakajú vás prechádzky pomedzi stránky bukinistov. Budete sa plaviť na lodi po Seine. Navštívite múzeá a galérie. V uličkách Montmartru sa stretnete s mladými umelcami, ktorí vám za pár desiatok frankov nakreslia váš portrét .

Miesta: Paríž to je Trocadéro so svojou prázdninovou atmosférou a Eiffelovou vežou. Je to Moulin Rouge, miesto mladosti a erotiky. Sú to bývalé umelecké štvrte Montmartre a Montparnasse. Ale aj "kamenná džungľa" La Défense, štvrť plná mrakodrapov. Sú to historické stanice metra, hypermoderné stanice metra, čarovné parčíky plné kvetov a ulice plné ruchu a výkladov.

Informácie: Prvé zmienky o meste sa nachádzajú v záznamoch starých Rimanov a sú z roku 53 pred naším letopočtom. Vtedy sa mesto volalo Lutécia. Na Paríž bolo premenované roku 360.

Dnes má mesto vyše dva milióny obyvateľov, s predmestiami deväť miliónov. Roku 1789 zažilo dobytie Bastily, roku 1871 Parížsku Komúnu. Mesto bolo niekoľkokrát obliehané, niekoľkokrát dobyté Nemcami. Roku 1944 bol pri jeho oslobodzovaní prítomný aj spisovateľ Ernest Hemingway, ktorý s malou skupinkou francúzskych partizánov čistil strechy od nemeckých ostreľovačov.

Aký je váš obvyklý spôsob triedenia?

Ktoré z vyššie podaných opisov Paríža vás najviac zaujali? Išli by ste do Paríža radšej kvôli veciam, ľuďom, informáciám (knihy, múzeá, prechádzky so sprievodcom a výkladom)? Kvôli pekným miestam? Alebo preto, lebo tam možno robiť kopu zaujímavých vecí?

 

Nerobme unáhlené závery

Metaprogramy, akými ľudia triedia svoje skúsenosti, nemajú nič spoločné s ich charakterom, alebo kvalitou osobnosti. Metaprogram je záležitosť formy, nie obsahu.

Ak má jeden človek silné sklony ku triedeniu "ľudia" a druhý ku triedeniu "veci", neznamená to, že ten prvý je starý ľudomil a druhý zasa lakomec a držgroš.

Terorista so zameraním na "ľudí" sa možno ochotnejšie podieľa na únosoch, špicľovaní cudzincov, vydieraní či mučení nepriateľov než jeho kolegovia. On chce pomstiť svoju rodinu, svojich priateľov a z duše nenávidí týchto cudzincov!

Človek s obľúbeným triedením "veci" môže celý život zasvätiť práci pre dobročinné organizácie.Svedomite bude obstarávať potraviny, nápoje, lieky, stany, deky, spacáky - pre tých najúbohejších a najchudobnejších na svete. Pretože my tu máme všetko.A bolo by spravodlivé, keby iní nemali nič?

 

Orientácia na minulosť, prítomnosť, budúcnosť

To je ďalší druh metaprogramov. Malé deti žijú pritisnuté nosom na obrazovku prítomnosti. Starí ľudia čerpajú sebadôveru z toho, čo všetko v živote vykonali a preskákali. Ich reči môžu nudiť sedemnásťročného mladíka, ktorý má plnú hlavu toho, akým frajerom by sa chcel stať, akú dieru do sveta by chcel vyvŕtať. A vôbec, kedy sa už konečne vyspí s prvou babou?

Vedúci pracovník by mal v kádrovej politike vyvážiť všetky tri orientácie. Starí, skúsení, zaslúžilí pracovníci predstavujú tradíciu podniku. Ak však dá "penzistom" príliš veľký priestor, miesta pre výkonných ľudí, ktorí riešia dnešné problémy a robia si zásluhy tu a teraz, budú riedke. Navyše do podniku treba aj úplne mladú krv. Ľudí, ktorých musí podnik najprv zaučiť, vyškoliť, aby z nich bol vôbec nejaký osoh. Predstavujú budúcnosť podniku.

 

Urovnanie partnerského sporu

Hádka, ktorá prebieha práve teraz, stráca na sile, keď dvojica zmení časovú orientáciu. Napríklad ak si manželia spomenú na krásne chvíle, keď spolu chodili, na problémy, ktoré spolu prekonali. Spája ich spoločne prežitá minulosť. Niektoré dvojice zasa usúdia, že rozviesť sa nie je až taký dobrý nápad, lebo čo potom bude s deťmi?

 

Cvičenia pre horlivých

Preskúmajte svoje obľúbené metaprogramy. Najľahšie sa to dá prezeraním vlastných denníkov, listov, záznamov, projektov či slohových prác.

Niečo prezradia aj vaše záľuby. Ste zberateľ? Čitateľ? Spoločenský tvor? Organizátor, aktivista? Plánujete si dovolenky dopredu? Zaujímate sa už v tridsiatke o to, ako si našetriť na dôchodok? Alebo skôr sedíte pri starých fotkách a počúvate nahrávky z mladosti? Ešte stále vám je ľúto za Klementom Gottwaldom, pretože vtedy bol rožok tak fantasticky lacný?

Toto cvičenie si môžete urobiť s partnerom, partnerkou alebo blízkym priateľom. Napíšte každý samostatne dlhší text na tému "Čo by pre mňa znamenalo byť bohatým. Čo by mi bohatstvo prinieslo". Nemusí ísť vôbec o uhladenú slohovú prácu, stačí spísať zoznam položiek.

Potom texty preskúmajte. Vidno na vašich zoznamoch najmä veci, ktoré by ste si ako Rotschild mohli dopriať? Alebo skôr miesta, ktoré by ste mohli navštíviť? Alebo by ste s toľkými peniazmi mohli robiť kopu zaujímavých vecí? Chcete spoznať najkrajšie miesta na zemeguli? Chcete sa zapísať na kurz japončiny, karate, doplniť si vzdelanie?

A ako je to s časovou orientáciou? Umožnili by vám peniaze žiť podľa hesla "Carpe diem" - t. j. uži si dnes? Investovali by ste ich do svojich detí, sadili by ste stromy, financovali by ste štipendiá mladým talentom? Alebo by ste finančne podporili starých priateľov, dali zreštaurovať historické pamiatky, postavili starej mame mauzóleum?

Sledujte metaprogramy druhých. V priamej komunikácii je ťažké sledovať metaprogramy toho druhého a prispôsobovať sa im. Skúste to v písomnom styku. Analyzujte metaprogramy dôležitej osoby, ktorá vám poslala list. Odpovedajte v podobnom duchu. Nie, neprispôsobujete tomu druhému svoje hodnoty, ani obsah svojej výpovede. Prispôsobujete len formu. Nie je to pekný pocit, že vy ste ten, kto vie, ako tomu druhému vyjsť v ústrety?

 

diel 4

diel 6

hlavná stránka