Slová, ktoré zrkadlia vnútro našich duší
(Sebadôvera pre samoukov (4.))

Ivan Kupka

Enigma bol tajný nemecký šifrovací prístroj za čias druhej svetovej vojny. Najlepší matematici sveta si lámali hlavy, aby spôsob jeho kódovania rozlúštili.

Každý človek je tak trochu Enigmou. Každý má svoje zvláštne, osobité kódy, ktoré vo svojom vnútri používa. Ak do týchto kódov vidíme, lepšie ľuďom rozumieme. Lepšie rozumieme sebe a takisto komunikácii. Máme viac príležitostí, ako sa s druhými zladiť. A potom začať viesť.

Pre milovníkov detektívok. Skryté parametre reči

Prečítajte si dva nasledujúce rozhovory. Pokúste sa prísť na to, čím sa líši ich forma. Možno sa vám podarí odhaliť "skryté kódy reči" aj bez ďalšieho napovedania.

Obsah dialógov je rovnaký. Ide tu o stretnutie žiaka a učiteľa. Žiak látke nerozumie, učiteľ mu ponúka pomoc. Žiak vyjadruje svoje pochybnosti. Pre prehľadnosť sú vety očíslované.

Rozhovor 1

Ž1: Ešte stále do tej novej látky nevidím.

U1: Môžeme sa o tom spolu podrobnejšie porozprávať.

Ž2: Keď ono je to všetko také zahmlené.

U2: Keby si ma pozornejšie počúval, možno by si to pochopil.

Ž3: Neviem. Nevidím to ružovo.

Rozhovor 2

Ž1: Tá nová látka mi stále nič nehovorí.

U1: Môžeme sa na to spolu bližšie pozrieť.

Ž2: Keď ono to všetko znie tak divne.

U2: Keby si si vytvoril podrobnejší obraz o veci, možno by si to pochopil.

Ž3: Neviem. Niečo mi vraví, že to nepôjde.

 

Hľadáme riešenie

Ak ste si rozhovory dva-trikrát prečítali, a žiaden rozdiel vám nevyskočil pred oči, skúste porovnávať jednotlivé vety. Najprv dvojicu úvodných viet z prvého a druhého rozhovoru. Vety označené ako Ž1. Potom sa pozrite na dvojice Ž2 a nakoniec na Ž3. Ďalej zvážte, čím sa navzájom líšia vety vyslovené učiteľom.

Tak ako, prišli ste na to? Riešenie súvisí so zmyslovými kanálmi. Žiak v prvom rozhovore používa slová, súvisiace so zrakom: nevidím, zahmlené, nevidím, ružovo. V druhom rozhovore je počuť zvukový kanál. Ide tu o slová: nehovorí, znie, vraví.

A ako je to s učiteľom? V obidvoch prípadoch sa so žiakom minul! Odpovedal v inom kanáli. Žiakovi, ktorý do veci nevidel", navrhoval učiteľ, aby sa o veci porozprávali. Správa žiakovmu podvedomiu znela: "Ty chceš vec pochopiť v zrakovom kanáli? Ale ja ti ponúkam pomoc v sluchovom." V druhom prípade, keď žiakovi látka nič nehovorila, učiteľ mu navrhoval bližšie sa na ňu pozrieť . No aj keď človek roztvorí oči dokorán ako dva taniere, nemôže si tým zabezpečiť, aby lepšie počul . Žiak sa podvedome sťažuje na nedoslýchavosť, a učiteľ mu predpisuje okuliare. Učiteľ sa so žiakom nezladil.

Predikáty. Slová súvisiace so zmyslovými kanálmi

Predikátmi sa v neurolingvistickom programovaní (NLP) nazývajú slová, ktoré sa týkajú konkrétneho zmyslového kanála. Napríklad počas prvej hodiny relácie "Ako ďalej, pán premiér?" (leto 1997) použil vtedajší premiér Vladimír Mečiar tieto slová zo sluchového kanála:

povedať, odpovedať, hovorí, rozhovoriť, otázka, vyhlásenie, prihlásiť, dialóg, prizvaný, osloviť, nahlas, vykrikujú, volám, deklarovať , názov atď atď. Spolu použil slová súvisiace so sluchovým kanálom stodvadsaťkrát. Z toho slovo hovorí bolo zastúpené tridsaťkrát. Zrakový kanál bol v jeho prejave oveľa menej viditeľný. Objavil sa v reči iba dvadsaťkrát. Bol zastúpený slovami a spojeniami ako: vyzerať, výhľad, pozeráme, do očí, vyjasnené, viď, vidieť, dohliadajú, imidž.

Prejav neobsahoval žiadne slová súvisiace s chuťovým alebo čuchovým kanálom. Boli v ňom však slová, súvisiace s preciťovaním tiaže (zvažovať, zneváži), dotykov (týka, tlak), hmatových vnemov (slovo tvrdí , ktoré súvisí s tvrdosťou.) Ďalej aj slová opisujúce fyzický pohyb či operáciu : vykľuť, klaňať, postaví, vybočiť, prekročiť, držať.

Kinestetický kanál

Do kinestetického kanála zahrňujeme pocity tiaže, tepla a chladu, rovnováhy, všetky hmatové pocity. Takisto pocity prichádzajúce zvnútra tela (rôzne bolesti, zimomriavky, príjemný závrat, ktorý pociťujeme na kolotoči) a pocity, ktoré sprevádzajú naše pohyby ( keď bežíme, odbočujeme, mrvíme sa, keď sme sa "zasekli", alebo "odpútali"). Pre nás bude účelné pod hlavičku kinestetického kanála začleniť aj všetky chuťové a čuchové vnemy.

Odteraz budeme hovoriť o troch kanáloch: zrakovom, sluchovom a kinestetickom.

Načo sú predikáty užitočné

Predikáty prezrádzajú veľa o tom, akou formou organizujeme naše predstavy o svete. Keď spomíname na dovolenku pri mori, objavujú sa nám rôzne obrazy, zvuky, pocity, vône. Údaje v rôznych zmyslových kanáloch. Mnohé z nich vnímame iba podvedome. Ak začneme o zážitkoch rozprávať, predikáty prezradia, ktorý z kanálov v našich vnútorných reprezentáciách uprednostňujeme.

Najpoužívanejším reprezentačným kanálom Vladimíra Mečiara je sluchový kanál. Na druhom mieste je uňho kanál kinestetický. V spomínanej relácii bol zastúpený päťdesiatimi slovami. Vizuálny kanál je na poslednom mieste.

Ako by túto znalosť mohol Vladimír Mečiar využiť v praktickom živote? Ak by si napríklad chystal reč pre široké publikum, vedome by do nej mohol zahrnúť viac slov týkajúcich sa zrakového kanála. To aby sa posolstvo stalo viditeľným pre tých, ktorých preferovaný reprezentačný kanál je zrakový. A ak by písal list trebárs Billovi Clintonovi, požiadal by prekladateľa, aby v liste používal najmä predikáty z Clintonovho obľúbeného reprezentačného kanála - kanálov.

Podobne môžu používať predikáty učitelia, vedúci pracovníci, moderátori, vyjednávači. Tí špičkoví to často robia úplne nevedomky. Pri širokom publiku je dobré používať slová, týkajúce sa všetkých kanálov. Neukracovať žiaden z nich. Pri rozhovore s konkrétnou osobou máme zasa možnosť prispôsobiť sa jej najpoužívanejšiemu reprezentačnému kanálu.

Výskumy Bandlera a Grindera, zakladateľov neurolinvistického programovania, ukázali zaujímavú vec: Ľudia, ktorí používajú rovnaký typ predikátov ako my, sú nám sympatickejší.

Pre tých, ktorým teória nestačí. Pár cvičení

Váš obľúbený reprezentačný kanál. - Zistite si, aké predikáty najčastejšie používate. Zoberte si aspoň dvojstranový text, ktorý sta napísali (nie opísali). Môže to byť list priateľovi, úryvok z denníka, vaša poviedka. Môžete pracovať aj s nahrávkou.

Väčšina slov v texte bude z hľadiska zmyslových kanálov neutrálna (tak ako 10 slov pred touto zátvorkou.) Ostatné slová roztrieďte do 3 skupín:

  1. Slová, u ktorých vidno spojitosť so zrakovým kanálom.
  2. Slová, ktoré nám našepkávajú , že v pozadí je sluchový kanál.
  3. Slová , ktoré sa týkajú kinestetického kanála, teda aj kanála čuchového a chuťového.

Ak uvidíte, že počet slov z niektorej skupiny je výrazne menší, zvyšné dve skupiny predstavujú vaše obľúbené reprezentačné kanály. Niekedy môže vynikať jedna-jediná skupina, jeden kanál.

 

Sledovanie predikátov. Nacvičujte ho najprv pri sledovaní televízie, rozhlasu. Sledujte z nahrávky, ktoré kanály pozorovaná osoba uprednostňuje. Pri rozhovoroch väčšinou každý z účastníkov ostáva vo svojich obľúbených kódoch. Dokonca aj na otázku "Aké farby máte rád?" môžeme začuť čiste "akustickú" odpoveď : "Ako by som to povedal Nijaké konkrétne. Hlavne, aby ladili. A aby neboli krikľavé ."

Zlaďovanie sa pomocou predikátov. - To už je vyššia škola. Rozoznávať predikáty počas bežného rozhovoru je samo osebe umením. Potom si treba osobitne nacvičiť vyjadrovanie sa v kanáli, ktorý nám dosiaľ veľmi nešiel. Tu je príklad urážlivého útoku postupne vo všetkých troch kanáloch: "Cudzinec, vaša tvár sa mi nepáči." "Prestaň už krákať, tlčhuba." "Neotravuj tu vzduch, smraďoch!" A teraz pokus o zmierenie: Pozrime sa na to/ porozprávajme sa o tom/ sadnime si k tomu/ ešte raz.

Pre záujemcov o dôkladnejší tréning môže byť pomôckou jedna z nasledujúcich publikácií: Alder H: NLP pro manažery, Pragma, Praha 1997. Kupka I. : Praktické aplikácie neurolingvistického programovania, Vydavateľstvo Univerzity Komenského, Bratislava 2000 (tu si prihrievam vlastnú polievočku / robím si imidž / a roztrubujem do sveta názov vlastnej učebnice).

 

diel 3

diel 5

hlavná stránka