Čo nás ženie vpred?

(Sebadôvera pre samoukov (20.))

Ivan Kupka
 

Názov tejto časti by mohol byť pokojne aj“Čo nás ženie?”. Pojmy vpred a vzad sú totiž veľmi relatívne.Predstavme si len na chvíľu dvoch ziapajúcich vojvodcov, ktorí ženú svoje oddiely do vzájomného vyvražďovania sa. Obaja pritom kričia: „Vpred!“ Pozrime sa teda iba nato, čo nás ženie. Nezávisle od smeru. A zamyslime sa nad tým, ako vec ovládnuť vo vlastný prospech.

Otázka života a smrti alebo nakoľko sme ovplyvniteľní

To, aké správy sa objavujú v novinách, to,aké programy bežia v televízii, nás ovplyvňuje oveľa viac, než si myslíme. Seriózna vedecká štúdia vypracovaná v Spojených Štátoch ukázala nasledujúce:články o samovraždách prispievajú priamo k úmrtiam ďalších ľudí. Vždy niekoľko dní po publikovaní článku o samovražde počet „náhodných“ a„tragických“ nehôd merateľne stúpol. Išlo o smrteľné úrazy spôsobené automobilovými nehodami a pádmi lietadiel. Účinok každého článku v uznávaných novinách trval asi týždeň. Potom úroveň nehodovosti klesla na pôvodné hodnoty.

Ako tento fakt vysvetľujú psychológovia? Usudzujú, že u ľudí, ktorí podvedome pochybovali o tom, či má ich život cenu,zapôsobilo uverejnenie reportáže ako povolenie k odchodu. Keďže o dobrovoľnom odchode zo sveta referovali známe denníky, téma nebola pre spoločnosť tabu. Nehody,ktoré sa stali po vyjdení správy, nemali charakter zámerných samovrážd. Jednoduchoviac ľudí „dovolilo“ samým sebe odísť. Bez toho, že by sa o tom vedome rozhodli.

Podobný výskum sledoval, ako závisí počet násilných činov a vrážd od vysielania záberov z majstrovstiev v boxe. Počas piatich rokov (1973 až 1978) sa sledovalo, ako vysielanie reportážnych šotov zo zápasov ťažkých váh ovplyvňuje počet násilných činov. Vždy po odvysielaní takýchto záberov v hlavných správach stúpol počet vrážd nad priemer. Šokujúca je aj ďalšia skutočnosť: ak vo finálovom zápase porazil biely šampión čierneho, počet zavraždených černochov v nasledujúcich desiatich dňoch významne stúpol. Ak v zápase vyhral černoch nad belochom, v nasledujúcich desiatich dňoch stúpol naopak počet zavraždených belochov.

Rodičia, choroby, peniaze

Rodinná história silne ovplyvňuje naše podvedomé rozhodnutia. Ak matka zomrela na určitú chorobu okolo šesťdesiatky, dcéra môže doslova skopírovať matkin osud. A rolu tu nezohráva len dedičnosť. Zoberme si napríklad výšku príjmov. Finančný expert Phil Laut hovorí o zákone stropu príjmov. U niektorých svojich klientov pozoroval zaujímavý úkaz. Niekoľkokrát počas svojej kariéry dosiahli príjmy, ktoré zodpovedali maximálnej úrovni platu ich odičov. Po dosiahnutí tejto hranice ich príjem nevysvetliteľne a „náhodou“ klesol.

„Ako fajn, že u mňa to tak nefunguje.“

Pikantné a zároveň nebezpečné na veci je, že význam takýchto vplyvov na nás samotných odmietame. Uznáme, že výskumy majú pravdu. Že ľudia sú ovplyvniteľní rodinou, prostredím, reklamou, médiami. Ľudia áno, my však nie! My máme predsa nepriestrelné blbovzdorné brnenie, ukované z našej výnimočnosti, inteligencie, erudície. A práve tento falošný pocit bezpečnosti nás robí ešte ovplyvniteľnejšími. Čo teda robiť?

Vyberme si, čo nás bude ovplyvňovať

Nenahovárajme si, že sme voči vplyvu okolia imúnni. Naopak. Využime túto ovplyvniteľnosť vo vlastný prospech. Sami si objednávajme vakcíny, ktorými sa necháme zaočkovať. Vyberajme si oveľa starostlivejšie priateľov, činnosti, koníčky, knihy. Podľa hesla „Povedz mi, čo budeš čítať a ja ti poviem, kým sa staneš“.

Vyhýbajme sa ľuďom, ktorí v nás vyvolávajú nepríjemné pocity, ktorí nás sťahujú k zemi. Stráňme sa ohováračov a ohovárania. Nechajme na seba pôsobiť príjemnú spoločnosť, peknú hudbu, pekné zážitky. Nestačí si tieto veci len želať. Bojujme o ne! Veď bojujeme za seba. Považujme za svoje výsostné právo vyberať si sami, aké reči sme ochotní počúvať, aké informácie konzumovať.

Poučme sa u siekt

Experti na sekty tvrdia, že väčšina ich členov sú normálni ľudia. Členmi sekty sa nestali preto, že by boli emocionálne nestabilní. Sekte sa ich jednoducho podarilo na istú dobu izolovať od vplyvu vonkajšieho sveta. A vplývať na nich svojím vlastným spôsobom. Mozog je učenlivý. Raz, ešte za čias totality, som si zapísal do denníka: „Stačí, aby ťa prinútili chodiť na schôdze. A už ťa majú.“

Vytvorme si svoje vlastné schôdze. Schôdze s krásou. Stretnutia so zdravím. Mítingy s fantáziou. S perfektnými ľuďmi, nápadmi, vecami. Vyberme si vzory, ktoré sa oplatí nasledovať. Činnosti, ktoré sa oplatí robiť. Buď naprogramujeme náš mozog my, alebo to urobí niekto iný za nás.

Jedno z vyskúšaných riešení. Nechajme ciele, nech nás ženú.

Pred takmer päťdesiatimi rokmi začali na univerzite v Stanforde sledovať skupinu študentov. Po dvadsiatich rokoch vyhodnocovali ich úspech v kariére a výšku ich príjmov. Ukázalo sa, že tieto veci významne súvisia s kladením si cieľov.

Dve percentá sledovaných si už počas študentských čias zaznamenávali ciele písomne. A pokračovali v tom aj počas nasledujúcich dvasiatich rokov. Desať percent študentov si ciele kládlo, ale nezapisovalo. Ostatní si ciele nekládli. Po dvadsiatich rokoch od začiatku výskumu zarábali študenti z najmenšej skupiny, tie dve percentá, kladúce si ciele, najviac. Dohromady viac ako zvyšných 98 percent!

O efektívnom kladení cieľov sme vraveli v siedmej časti, pomenovanej „Za cieľom aleboza nosom?“.

Cvičenia pre horlivých

Hodinka s hrdinom. Vyberme si nejaký vzor. Človeka, ktorého obdivujeme. Ktorého život stál za to. Môže to byť historická postava, alebo niekto žijúci. Počas jednej hodiny sa venujme svojim každodenným činnostiam. Zároveň si predstavujme, že je táto osoba neustále s nami. Že nás sprevádza. Snažme sa konať tak, aby nás sledovala s radosťou, so sympatiami. Robme veci tak, aby sme rešpektovali ideály stelesňované týmto človekom.

Zlepšiť sa. Jedným z jednoduchých spôsobov, ako zlepšiť svoje výkony, je evidovať ich. Či už ide o robenie kľukov, získavanie klientov, alebo rozširovanie zbierky známok. Na prvý pohľad zapisovanie čpie nechutnou byrokraciou. Len vďaka byrokracii však dnes vieme, o čom bol vlastne Sumer, Egypt, kto boli Chetiti. Pri zapisovaní je dôležité sledovať ten správny parameter. Napríklad: Chcete sledovať, koľko času denne pretelefonujete s klientmi, alebo to, koľko dostanete objednávok?

Variant. Zlepšujeme charakterové vlastnosti. Cvičenie je podobné ako predchádzajúce. Kúpime si slovníček a pero. Napíšeme naň „Denník odvahy“ alebo „Denník trpezlivosti“. Každý deň si doň zapíšeme udalosť, pri ktorej sme prejavili najviac odvahy, trpezlivosti,(geniality). Dobrým trikom je robiť si týždenné a mesačné rebríčky „The best of“. Zvlášť červenou si vypíšeme ešte raz najodvážnejší čin týždňa, mesiaca, roka.

 

diel 19

diel 21

hlavná stránka