Ako (z)meniť svoj život?


(Zdravá sebadôvera pre samoukov (21.))

Ivan Kupka

Otázka menenia vlastného života je chúlostivá. A má našťastie aj svoju komickú stránku. Veď aj slávna arizonská pěnice Tornádo Lou z filmu Limonádový Joe s vypleštenými očami šepce: „Chci být jinou. Lepší!“ Aj ten najvyspelejší guru to niekedy pohnojí a zmení život svojich nasledovateľov viac, než by im to bolo milé. Jedno je však fakt. Náš život sa mení, či chceme alebo nie. Ide teraz len o to, ako. A to by sme občas chceli ovplyvniť.

Čo vlastne meniť? Systematický pohľad

To, ako máme život vnímať, čo si máme o ňom myslieť, čo máme robiť, nám vysvetľuje množstvo ľudí. Rady filozofov z ulice sa však väčšinou oplatí hodiť po psovi. Občas sa počas histórie stane, že niekto príde na výnimočne dobrý spôsob nahliadania na svet. Takíto ľudia sa potom stanú právom slávnymi. Euklides, Descartes, Freud, Russel ovplyvnili myslenie priemerného pozemšťana viac, ako si dokáže predstaviť.

V oblasti, ktorá nás zaujíma - v oblasti osobného rastu a komunikácie - sú veľmi užitočné myšlienky Gregoryho Batesona. Ide o človeka, ktorý svojou prácou ovplyvnil vývoj psychológie, psychiatrie, kybernetiky a iných oblastí. Bateson s presnosťou vedca a zanietením dieťaťa vypitval z tela prírody nejedno tajomstvo o tom, čo by sa jedným slovom dalo nazvať Život. O všetkom, čo vníma, čo sa hýbe, čo rastie a má možnosť reagovať na okolie. Či už ide o stonožku, príslušníka Armády spásy, alebo tropický prales.

Rôzne úrovne vnímania

Z myšlienok Batesona vychádzalo aj neurolingvistické programovanie (NLP), keď sa v ňom vytvorila takzvaná Batesonova schéma. V duchu Batesona a NLP sme uvažovali už v predchádzajúcich dieloch. Pochopiť jeho myšlienku bude preto pre nás ľahké.

Viackrát sme zdôrazňovali, že človek nereaguje na svet samotný. Reagovať môže iba na svoje vnútorné reprezentácie sveta. Učili sme sa tieto reprezentácie ovplyvňovať a meniť. Či už u seba, alebo u druhých. O tom je väčšina komunikácie. Batesonova myšlienka znie takto: Človek si reprezentuje svet na rôznych úrovniach. Vedieť preskúmať problém z rôznych pohľadov a úrovní, vedieť zasiahnuť na správnej úrovni, to je umenie, ktoré potrebuje ovládnuť učiteľ, manažér, rodič aj umelec. O aké úrovne ide? A ako ich môžeme využiť? Pristavme sa pri každej z nich.

Prvá úroveň. Prostredie. Povedzme, že mierne prejedajúca sa dáma (pán) potrebuje schudnúť.
Ako by jej prospelo, keby sa zrazu z jedného dňa na druhý okolie dotyčnej osoby zmenilo nasledujúcim spôsobom: ráno by na stole pri posteli neležali tyčinky, ale činky. Na chladničke by nebol pripevnený zoznam potravín, ktoré treba nakúpiť, ale obraz tučného, nechutne rozkysnutého indivídua, požierajúceho hot dog. V chladničke by miesto oškvarkov či tučného syra trónil hlávkový šalát. V skrini by boli prekrásne nové šaty, do ktorých sa oplatí aspoň kilo-dve schudnúť.

Druhá úroveň. Elementárne činnosti. Zaumienili sme si dbať o svoje zdravie. Rozhodli sme sa viac vetrať, nosiť voľnejšie šaty. To všetko preto, aby sme mohli lepšie dýchať. Dáme si vložky do topánok, aby sme mohli rovno chodiť. Po konzultácii s očným lekárom zlepšíme svoje videnie a prestaneme si pliesť susedovie babičku s tou pekne vyvinutou šestnástkou z tretieho poschodia.

Tretia úroveň. Schopnosti a stratégie. Chceme lepšie uspieť na trhu práce. Naučíme sa rozprávať po anglicky, ovládať počítač - alebo aspoň ovládať sa za počítačom - a variť neodolateľne chutnú kávu.
Pri pohovoroch s nádejnými zamestnávateľmi použijeme postupy, stratégie opísané v knihe pána Bollesa: Jaké barvy je tvůj padák? (Vydavateľstvo Pragma. Kniha naozaj existuje. Vrelo odporúčam.) Rozhodneme sa kolegov v práci vždy najprv vypočuť, až potom presviedčať. Ide o jednoduchú, účinnú, dvojkrokovú stratégiu. Ktorú je ale ťažké dodržiavať.

Štvrtá úroveň. Hodnoty, kritériá, presvedčenia. Ak sme presvedčení, že si svet dokážeme užiť, iba ak budeme mať dvakrát väčší plat ako teraz a k tomu ešte figúru ako Pamela či Schwarzenegger, môžeme urobiť dve veci. Buď drieť ako blázon na zvýšení príjmu a zlepšení postavy. Alebo zmeniť toto obmedzujúce presvedčenie.

Zaujímavá je ďalšia vec. Povedzme, že istú prácu bežne zvládneme za dve hodiny. Ak nadobudneme presvedčenie, že by to šlo aj za hodinu štyridsať, väčšinou sa nám to aj podarí. Magická hranica desať sekúnd pri šprinte na sto metrov dlho odolávala. Len čo ju však prvý šprintér prekonal, prekonávali ju tí ostatní oveľa ľahšie. Jednoducho uverili, že je to možné. O hodnotách, kritériách a presvedčeniach sme podrobnejšie hovorili v časti Sebadôvera, emócie a automat na kávu.

Piata úroveň. Roly a identita. Sluhovia slávneho ruského vojvodcu Suvorova pochybovali, či je ich pán celkom normálny. „Veď si to len predstavte. Ten chlap ráno vstane, začne pobehovať po izbách, oblieva sa studenou vodou, vykrikuje niečo po tatársky či po turecky.“
Položme si otázku: Kto bol Suvorov? Suvorov bol vynikajúci vojvodca. To znamená vojak, vodca, manažér. Dobrý vojak potrebuje byť vo forme. Je dobré, ak je otužilý. Suvorov športoval a otužoval, len čo vstal z postele. Dobrý vojvodca vyhráva nad nepriateľom nielen priamo v boji, ale aj počas rokovaní. Je výhodou, ak rozumie jazyku protivníka. A Rusko v tom čase bojovalo najmä s Turkami a Tatármi.

Koherentnosť rolí, podmienka harmonického života

Čítal som knihu od veľmi sympatického človeka. Rola milujúceho partnera-milenca bola v jeho živote veľmi dôležitá. Prežíval však s partnerkou neustále krízy, pretože ich vzťah akosi nešiel do páru s jeho ďalšou rolou. Bol katolíckym kňazom. Dlhé roky čakal, že mu niekto (arcibiskup, kardináli, pápež, cirkev, pánboh sám) povolí žiť obom rolám naplno a bez výčitiek svedomia. Nedočkal sa. S výberom a zladením rolí si musíme poradiť sami.

Šiesta úroveň. Väzby na vonkajší svet – spiritualita. Niekto žije hudbe, umeniu. Iný vede. Iný je na svete hlavne preto, aby sa staral o rodinu a o záhradku. Alebo si to aspoň tí traja tak myslia. Keď ľudia niečo berú skutočne vážne a majú aj trocha talentu, stávajú sa zázraky. Vyrastajú osobnosti typu Gándhí, Picasso, Messner, Edison, Churchill. Poprípade Ľudovít Štúr, Ivan Lendl, či Karel Gott. Každý z nich žil v úplne inom svete, mal úplne iné poslanie.
Niektorí ľudia sa na tejto úrovni nemajú šancu realizovať. Buď preto, lebo ich „spiritualitou“ je boj o prežitie, alebo preto, lebo si celý obzor nechajú zatieniť sieťkami s nákupmi a sťažovaním sa na treťotriednych politikov.
Vyberme si svet, v ktorom chceme žiť! Vyberme si roly, ktoré v živote chceme hrať! Vyberme si ich vzhľadom na svoje talenty, záľuby, schopnosti. Tento výber nezáleží na tom, kto práve vyhral vo voľbách! Vyberme si taký spôsob komunikácie s okolím, ktorý najviac umožní narásť nám a tým okolo nás.

Cvičenia pre horlivých

Roly, mentálne upratovanie. Napíšte si zoznam svojich hlavných rolí. Minulých, budúcich, terajších. Spýtajte sa sami seba: kým som, kým som bol, kým budem? Čo predovšetkým robím, v akej oblasti sa angažujem? Odpovede môžu byť rôzne: som muž, dcéra, študent, podnikateľka, filatelista… Ktoré roly viac-menej vyhasínajú? Ktoré sa stávajú významnejšími?
Sledujte, ako roly medzi sebou zápasia, či naopak - spolupracujú. Bývalý futbalista a terajší otec štyroch detí sa rozhoduje, či si pozrieť prenos z majstrovstiev sveta, alebo zobrať deti na výlet, na čerstvý vzduch. Možno sa nakoniec rozhodne pre výlet a pribalí aj loptu.
Vytipujte si tie roly, ktoré môžu vstúpiť do konfliktu. Spomeňte si na konkrétne problémy, ktoré vám súperenie týchto rolí spôsobilo. Ako ich v budúcnosti zharmonizovať? Ktorej dať koľko priestoru? Rozhodnutie záleží na vás.

Bateson ešte raz. Spomeňte si na nejaký problém v minulosti, ktorý sa vám podarilo elegantne vyriešiť. Preskúmajte svoj zásah z hľadiska Batesonovej schémy. Čo ste zmenili? Svoje prostredie? Svoje hodnoty, presvedčenia? Alebo ste si osvojili nejakú novú schopnosť (ako rýchločítanie) či stratégiu (napríklad iný spôsob práce so zákazníkom)? Niekedy ste možno zmenili viacero položiek naraz. Ak máte trocha času, napíšte mi o tom (Ivan.Kupka@seznam.cz). Veľmi rád sa niečo nové dozviem!

A to je koniec nášho stretnutia. Želám vám veľa zdaru! Pamätajte: Radšej pomaly za cieľom, než rýchlo za druhými.

 

diel 20

hlavná stránka