Alchýmia vzťahov
(Sebadôvera pre samoukov (16.))

Ivan Kupka

Viete, čo je zaujímavé? Zoberte si psa a jeho pána. Ten pán môže byť ten najotrasnejší chlap na svete. Ten pes môže byť ten najotrasnejší pes na svete. Ale ich VZŤAH môže byť napriek tomu pekný. Dnes sa pozrieme na problematiku vzťahov podrobnejšie.

Vzťah nie je súčet osôb

Vyššie spomenutý príklad naznačuje, že aj ľudia s chybami si môžu vybudovať slušný vzťah. Na vzťah dvoch partnerov sa možno dívať ako na samostatný objekt. Alebo radšej dej. Dej, ktorý iba nepriamo závisí od vlastností partnerov. Ak dvaja spolumajitelia majú firmu, firma môže prosperovať, aj keď je prvý spolumajiteľ v civilnom živote frajerkár a leňoch a ten druhý zase škaredý, chorý muž, vhodný iba na odstrelenie.
Firma môže prosperovať, ak k nej majú obaja majitelia správny vzťah. Ak rešpektujú určité pravidlá. Ak sa dokážu dohodnúť. Ak vedia pre firmu vytýčiť tie správne ciele.

Spolu

Keď sa pokúšame zlepšiť, prerobiť partnera, sme v jednom klube s Donom Quijotom. Keď sa pokúšame zlepšiť, prerobiť vzťah, máme reálnu šancu na úspech. Jednou z ciest je mať s naším kolegom, kolegyňou, bratom, sestrou, milencom, manželkou spoločné záujmy a hodnoty. Politici to dobre vedia. Ak vzťah s voličom nevedia vybudovať na niečom pozitívnom, vyrobia pred voľbami aspoň spoločného nepriateľa.
Čím má byť vzťah trvalejší, tým by mali byť spoločné ciele, hodnoty kvalitnejšie. Dvaja zdraví mohykáni sa môžu kamarátiť čisto na základe konzumu rozveseľujúcich liehovín a nekonečného hýrenia. Ak však jedného začne poriadne bolieť pečeň, opona padá. Je po priateľstve.

Ujasnime si náš postoj k ľuďom

Zamyslime sa. Aký postoj máme k našim podriadeným, kolegom, deťom? Uveďme dva charakteristické postoje.

Dobroprajný záhradník. Takýto človek vníma svoje deti ako rastlinky, klíčiace zo zeme. Z jedného klíčka možno vyrastá obrovský dub, z druhého zasa tulipán. Záhradník sa teší obom. Dbá na to, aby mali dostatok vlahy, slnka, živín. Chráni ich pred škodcami. A nechá ich rásť do podoby, ktorú im predurčila matka príroda.

Génový manipulátor. Ešte pred pôrodom si zistí, že dieťa by malo byť modrooké a s básnickým talentom. Rozstrihá jeho DNA. Urobí príslušné úpravy. Spraví z bábätka hnedookého jedinca s obchodným duchom. Veci, ktoré sa nedajú riešiť pomocou DNA, rieši podobrotky, pozlotky, sugesciou, hypnózou. Ba neštíti sa použiť ani motivačné kazety firmy Amway.

Ktorý z vyššie opísaných postojov by ste od svojich rodičov, priateľov, šéfa prijali radšej?

Ako udržiavať ohník lásky

Ošiaľ medových týždňov vypršal. Chceme ďalej partnerovi dávať najavo, že ho máme radi. Ako na to? Niekedy dobrá vôľa nestačí. Je treba poznať aspoň základy alchýmie lásky. Ľudia sa delia v tomto ohľade do určitých skupín.
Niektorí potrebujú prejavy náklonnosti predovšetkým vidieť. Poteší ich malý darček. Alebo pekné miesto. Reštaurácia, kútik v prírode, kam ich zoberiete. Iní potrebujú dôkaz lásky počuť. A iní zase cítiť. Potrebujú pohladiť, pofúkať, nosiť na rukách.
Zoberme si dvojicu, v ktorej každý z partnerov uprednostňuje pri dokazovaní lásky iný zmyslový kanál. Výsledok sa dá očakávať. Dôjde k sporom, ktoré môžu vyzerať takto:
- Ako dávno si mi nepovedal, že ma máš rád!
- Ale veď sa len pozri, aký dom som pre teba postavil. Kytice ruží ti domov posielam. Šperkami ťa ovešiavam. A vraj ťa nemám rád?
- Šperkami si ma nepodplatíš. Kedysi si mi hovorieval aspoň drahá, miláčik, dnes mi povieš už len Eva. Vieš ako dávno som už nepočula nehu v tvojom hlase!
Muž vojde do stredu obývačky. Demonštratívne rozdupe zlatý prívesok, ktorý priniesol ako prekvapenie. Tak teda počúvaj: "Mám ťa rád," zareve. Otočí sa chrbtom a poriadne buchne dvermi.

Každodenný beh podniku

Deti, manželskí partneri, priatelia, tí všetci z času na čas prinášajú problémy. Ako na ne zareagovať?
Spôsoby reagovania by sa mali líšiť podľa toho, či ide o náš problém, alebo problém toho druhého.

Ak nastala situácia “ja mám problém”, je dobré partnerovi povedať
a) čo konkrétneho sa deje
b) aké ťažkosti mi to spôsobuje
c) požiadať ho o zmenu v správaní, o pomoc.

Napríklad: “Prepáč, ak ti ide televízia v obývačke takto hlasno, nedokážem sa sústrediť na písanie tej správy. Mohol by si to, prosím ťa, stíšiť?”

Ak má problém partner, jednoducho ho vypočujeme a snažíme sa pochopiť, o čo mu ide. Hodnotenie, kritizovanie, oznamovanie vlastného názoru, to všetko partnera znechucuje. Má pocit, že nesledujeme jeho, ale presadzujeme to svoje. Pravidlo “len vypočuť” vyzerá byť jednoduché. Často sa však proti nemu prehrešujeme.

Napríklad: ” Mrzí ma, že náš Peťo dostal zase trojku zo slovenčiny,” sťažuje sa manželka.
“Chceš, aby som sa s ním porozprával? Mohol by som mu vysvetliť, aké je dôležité, aby o pol roka urobil prijímačky,” odpovedá muž.
Manželka pokračuje podráždeným tónom: “Nechaj ma, prosím ťa, dohovoriť! Ničomu nerozumieš. V poslednej dobe sa spolu veľa učíme. Veľmi sa zlepšil. Tá nezaslúžená trojka ho môže obrať o sebadôveru.”

Spory s cudzincami a s partnerom

“Ale som mu ukázal, chruňovi jednému,” pochvaľuje si pán Novák, vystupujúc z električky. Práve vyhral spor s cudzincom. S niekým, koho pravdepodobne už nikdy nestretne. A tak je jedno, že tí dvaja sa rozišli ako víťaz a porazený.
V dlhodobých vzťahoch nie je dôležité, kto spor vyhral. Dôležité je, či sa na konci sporu stal vzťah lepším, rovnoprávnejším, úprimnejším, pevnejším.

Cvičenia pre horlivých

Ako môžeme zostať dlhšie zaľúbení? Zaľúbenosť sa okrem iného prejavuje v tom, že si maľujeme o milovanej osobe prekrásne obrazy. Snívame o tom, ako s ňou bolo fajn, alebo ako by bolo bývalo mohlo byť fajn. Všedné spomienky filtrujeme a zatláčame do úzadia. Ak chceme, aby nás ten druhý viac priťahoval, skúsme robiť nasledujúce:

  1. Spomínajme na príjemné scény a obrazy, spojené s naším partnerom (partnerkou) asociovane. Teda tak, ako keby sme danú chvíľu opäť prežívali. Máme pred sebou veľký, farebný obraz, počujeme zvuky okolo seba tak ako vtedy, keď sa scéna odohrávala. Preciťujeme tie isté pocity.

  2. Nepríjemné scény si pripomínajme disociovane. Obraz – spomienka by mal byť malý, menej ostrý, radšej čiernobiely. Mal by byť dostatočne vzdialený na to, aby nám bolo jasné, že daný dej znova neprežívame, že ide len o vyblednutú spomienku.

Ešte raz na príkladoch:
- Tú najkrajšiu fotku vášho manžela si dajte zväčšiť a položte ju na svoj pracovný stôl alebo nočný stolík. Tú najškaredšiu roztrhajte a zahoďte.
- Spomienku na vašu manželku z dovolenky (upravené voňajúce vlasy, opálená pokožka, perfektné sexy plavky) si vo vnútornom zraku zväčšite, vojdite znovu do scény. Znovu manželku mnohovýznamne pohlaďte po pleci. Precíťte, ako reaguje jej pokožka pod vašimi prstami.
- Spomienku na nervóznu manželku baliacu veci na dovolenku (biela pokožka, vlasy vejúce všetkými smermi, nechutné staré bombardiaky) si zmenšite na veľkosť pohľadnice. Vzdiaľte pohľadnicu aspoň na dva metre od seba, urobte ju čiernobielou, neostrou. Potom ju hoďte za hlavu a vyvolajte si okamžite spomienku číslo jeden.

Variant. Porozprávajte sa s partnerom o tom, v akých šatách, v akom prostredí by ste ho chceli častejšie vidieť. O tom, kedy je pre vás príťažlivý a kedy nie. Poskytujte si navzájom viac príležitostí na to, aby ste jeden druhého mohli vnímať ako príťažlivú osobu.

 

diel 15

diel 17

hlavná stránka