Dovolenka od sebadôvery


Ivan Kupka

Niekedy sa jednoducho príliš usilujeme. Áno, keď oráč za sebou vidí rozľahlé  zorané lány, je to skvelý pocit.  Ale  ak dosahujeme výsledky na úkor  vnútornej pohody, či nebodaj svojho zdravia, naša sebaúcta klesá.  

Dovolenka
Táto kapitola bude oddychová. Za pomoci ľudovej múdrosti sa pozrieme na najdôležitejšie body a najvýznamnejšie zásady z minulých dielov. A na záver si vyskúšame, ako sa dá sebadôvera dosiahnuť práve tým, že sa občas o nič neusilujeme.

Ľudová múdrosť a sebaúcta. Začíname streľbou v bare
Do baru v Chicagu vtrhne podgurážený mladý gangster. Strieľa divoko z revolvera do okien, do lámp, do regálov. Rozzúreným hlasom kričí: „Von! Okamžite všetci von!“ Hostia sa vrhnú k východu. Bar sa razom vyprázdni. Len pri jednom stolíku sedí anglický turista. Pokojne si ďalej popíja svoju whisky. Oči dvoch mužov sa stretnú. „Sir, bol to skutočne dobrý nápad,“ hovorí Angličan. „Mne tu bolo tiež už tesno.“

Angličan z tohto príbehu mal naozaj veľkú sebaúctu. Ja by som sa však bez váhania pridal k tomu davu na ulici. Moja sebaúcta by na chvíľu klesla pod úroveň chodníka, ale ostala by zdravá. Neohrozovala by môj život. Nie som si celkom istý, či ostal zdravý ten Angličan.

Naše ciele by mali byť hodnotné, naše konanie flexibilné
- Počuj, Peter, je to pravda, že si začal cvičiť šesť hodín denne na trúbku?
- To vieš, človek musí vedieť, čo vlastne v živote chce.
- A ty, čo vlastne chceš?
- Susedný byt.

Keď sa vynechá takmer všetko
Ľudová múdrosť už dávno skonštatovala, že zovšeobecnenie či vynechanie môže skončiť nedorozumením:
- Minulú zimu som sa pošmykol na neposypanom chodníku a musel som štyri týždne ležať.
- Pane bože! To ťa až tak neskoro našli?

Vynechané bolo samozrejme to, čo sa udialo v čase medzi pádom a štvortýždňovým ležaním. Ak si spomínate na kapitolu o automatoch na kávu a hodnotách, možno ste si v anekdote zvlášť všimli slovíčko „musel“. Áno, signalizuje v pozadí operujúcu hodnotu.

Rýchle riešenie problémov
Do krčmy sa dovlečie zhrbený muž. Z jeho pohľadu vanie beznádej a znechutenie životom. Potkne sa o opitého kunčafta, ktorý leží na zemi. Podíde k baru a pri objednávaní ukáže prstom na opitého: „Pán barman, jedenkrát to isté, prosím.“

Keď máme problém, väčšinou mali pred nami taký istý problém tisíce ľudí. Prečo sa neinšpirovať u tých, ktorí daný problém zdarne vyriešili? Okopírovať úspešné riešenie niekoho iného môže byť tou najrýchlejšou cestou.

A ešte posledná. O rôznych modeloch sveta
„Tu je vaša zmluva, berieme vás,“ hovorí prezident futbalového klubu mladému futbalistovi. „Máte nádherne širokú hruď.“
„Prepáčte,“ namieta futbalista, „ale nie je dôležitejšie to, ako dobre hrám?“
„Viete, to je pre nás až na druhom mieste. Najdôležitejšia je čo najväčšia reklamná plocha.“

Jedna zo základných téz neurolingvistického programovania znie: „Ľudia nereagujú na svet samotný. Reagujú na svoj model, obraz sveta.“
Málokto je taký ústretový, že nám sám svoj model sveta a svoje kritériá prezradí. Málokto ich má vedome sformulované. Ak nám len tak zadarmo niekto takúto informáciu dá, mali by sme mu v duchu blahorečiť.

Cvičenie pre lenivých. Dovolenka od sebadôvery
Naša sebadôvera klesá, ak sú na nás kladené príliš vysoké nároky. Ak sa snažíme každému a všetkým vyhovieť. Nájdite si miesto, kde ste sami, alebo kde vám každý dá pokoj. Na pätnásť minút vypnite svoju pripravenosť spĺňať akékoľvek nároky: „Týchto pätnásť minút od nikoho nič nechcem. A nikto odo mňa nič nechce. Sám od seba tiež nič nechcem. Odpúšťam svetu, že je taký, aký je. Nebudem ho teraz prerábať. A on mi zasa pätnásť minút dopraje, aby som si len tak vegetoval.“ Potom si tú štvrťhodinu prázdnin užite. Spievajte si pod sprchou, lížte zmrzlinu, zdriemnite si. Skrátka - robte niečo, pri čom sa cítite príjemne.Príjemnú dovolenku!

.

diel 11

diel 13

hlavná stránka