Ako dosiahnuť naše jazykové ciele?

Ivan Kupka

Ste jedným alebo jednou z tých, ktorí by sa radi naučili nejaký cudzí jazyk? Už ste si aj vybrali, ktorý to bude? Čítajte ďalej!

Pri dosahovaní cieľov musíme väčšinou prekonávať prekážky. Tu je tá najväčšia z nich: Nevieme poriadne, kam máme namierené.

AKÉ SÚ VAŠE JAZYKOVÉ CIELE?

- "Chcem sa naučiť po anglicky. Tak mi už konečne prezraďte ako na to."

Áno, samozrejme. Ihneď. Len si najprv musíme ujasniť, čo to pre vás konkrétne znamená "vedieť po anglicky". Pre každého to totiž znamená niečo iné. Pre päťročného chlapčeka z Nového Zélandu to značí vedieť rozprávať, vedieť sa dorozumieť v Kiwi English. S porozumením niektorých vetiev American English by mohol mať vážne problémy.

Pre sedemdesiatročného britského spisovateľa z Londýna vedieť po anglicky môže znamenať ovládanie rôznych profesionálnych slangov, regionálnych a historických variánt jazyka (British English) - samozrejme aj v ich písanej podobe.

Kedy budete anglicky "vedieť" vy? Na akej úrovni Vám stačí zastaviť sa? Keď už budete vedieť čítať v origináli Agathu Christie a Isaaca Asimova? Keď budete vedieť vybavovať telefonicky objednávky pre vašu firmu? Keď budete vedieť prijať zahraničného hosťa vo vašom hoteli na recepcii - t. j. zapísať jeho meno, poinformovať ho o ponuke izieb, zaželať mu príjemný pobyt a dobrú noc?
 
 

Vlastne, chcel by som tak zo všetkého trocha. Rozprávať, písať, čítať, pozerať telku, surfovať po internete...

Fajn. Na akej úrovni? Aby ste nemuseli dlho rozmýšľať, dáme Vám na výber. Tu je naše menu, zloženie obeda si môžte namiešať sami.
 
 

JAZYKOVÉ MENU

POČÚVANIE. Schopnosť sledovať v cudzom jazyku

- správy

- akčné filmy s jednoduchou slovnou zásobou

- filmy, v ktorých sa veľa rozpráva

- diskusné a humoristické programy

VÝSLOVNOSŤ.

- slabá, cudzinec nám ťažko porozumie

- priemerná, cudzinec nie je šokovaný

- nadpriemerne dobrá, cudzinec je príjemne prekvapený

ROZPRÁVANIE.

- dohovárame sa rukami-nohami, ale nakoniec náš partner pochopí, o čo nám ide

- vieme viesť jednoduché rozhovory, chyby, ktoré robíme, neprekážajú v porozumení

- vieme konverzovať o hlbších témach

PÍSANIE.

- Vieme si napísať domácu úlohu do jazykovej školy.

- Vieme písať jednoduché listy, maily, viac-menej hovorovou rečou.

- Sme schopní udržiavať korešpondenciu s priateľmi aj s neznámymi a patrične prispôsobovať štýl našich listov adresátovi.

- Píšeme v danom jazyku vedecké články, eseje, poviedky alebo nebodaj celé romány.

ŽIVOT.

- Jazyk používame pri viac-menej náhodných strenutiach s cudzincami, vždy sa zo stretnutia patrične vzpamätávame.

- Rozprávame sa s cudzincami aspoň desať krát do roka, v práci sme vedení ako niekto, kto vie po anglicky (nemecky, rusky, čečensky).

- Mali sme možnosť rozprávať v cudzom jazyku spolu dlhé týždne či mesiace, sme schopní ísť na služobnú cestu do zahraničia a nestratiť sa v prvom nečeskoslovenskom metre.

- Už som si vybral. O dva roky chcem rozprávať po taliansky na úrovni tlmočníka a oženiť sa s milionárkou z Neapola.

Výborne. Hlavný cieľ by sme teda už mali. Teraz by bolo dobré rozdeliť ho na podciele. A tie postupne plniť. Človek je už raz taký. Vždy, keď sa približuje k cieľu, viac sa naň sústredí. A väčšinou aj zrýchli. Preto sa osvedčuje rozdeliť našu prácu na drobné kroky a každý z nich chápať ako samostatný cieľ.
 
 

- Napríklad do týždňa by som sa mal naučiť správne vyslovovať text z prvej lekcie taliančiny pre samoukov a preštudovať si nejakú príručku o zvádzaní žien.

Áno, podstatu ste vystihli. Na to, aby sme takéto týždenné plány naozaj dodržali, je dobré určiť si písomne. Určíme si aj kedy, ako (s kým) sa budeme učiť. Zároveň si písomne zaznamenáme odmenu, ktorú si za dosiahnutý cieľ udelíme. A tiež pokutu, ak cieľ nedosiahneme. Čím sme konkrétnejší, tým lepšie.
 
 

- Som sklamaný, že som ešte nepočul, ako sa na to díva neurolingvistické programovanie.

Z hľadiska neurolingvistického programovania je veľmi užitočné, určiť si spúšťací mechanizmus, takisto aj kritériá ukončenia študijnej hodiny (tzv. ukončenie stratégie). Potrebujeme aj test, ktorý nám bude signalizovať, či sme plán naozaj splnili.
 
 

- Konkrétnejšie by to nešlo?

To je práve to najdôležitejšie. Určiť si tieto veci konkrétne. Uveďme na každú z nich príklad.

Spúšťací mechanizmus. Čo budete vidieť, počuť, cítiť takého, čo Vám bude signalizovať, že je čas ísť sa učiť jazyk? Bude to pohľad na práve zaspavšie deti v postieľkach? Záverečná zvučka televíznych správ? Príjemné teplo a trenie od uteráka po rannej sprche? Zvuk budíka, telefonát od priateľa?

Kedy skončiť. Kedy máte svoju študijnú hodinu ukončiť? Nutne o 21.00? Vtedy, keď budete rozumieť všetkým slovkám v preberanom texte a plynule ho prečítate? Vtedy, keď na sieti nájdete text o Salvatorovi Dalím, písaný rodeným Američanom, vypíšete si z neho aspoň šesť inšpirujúcich viet a naučíte sa ich naspamäť?

Test. Čo konkrétne budete vidieť, počuť, cítiť takého, čo Vám bude signalizovať, že ste splnili plán štúdia na tento týždeň, mesiac, rok? Podľa akých konkrétnych príznakov to budú môcť zistiť ostatní?

Napríklad: Na konci roka uvidím vo svojej zásuvke aspoň tri listy zo Švédska. Budú to odpovede na listy, ktoré som napísal vo švédštine. Budem vidieť v slovníčku päťdesiat nepravidelných slovies a všetky budú odfajknuté, čo bude znamenať, že som sa ich všetky naučil a urobil si na ne príslušné drilové cvičenia z kazety. Moja žena bude pred 31. januárom roku 2001 vidieť v mojich rukách švédsku knižku , hrubú aspoň sto strán a bude počuť z mojich úst:"Pozri, toto je prvá švédska knižka, ktorú som prečítal".
 
 

Rozumiem, už rozumiem. Dnes večer beriem do ruky učebnicu pre samoukov a začínam študovať.

Ak si nechcete vytvoriť neželané zlozvyky, začnite výslovnosťou. Je to krok, ktorý mnohí zanedbávajú. Nabudúce si o osvojovaní výslovnosti a o ďalších prvých krokoch povieme viac.
 

Späť na hlavnú stránku.

Výslovnosť a slovná zásoba.