Septembrový list.

Irving a jeho vdova. Jurka, oči a francúzština. Tomáš, Chorváti a Pretty woman. Majka , Beatles, Hevier a angličtina. Augustové sľuby.

Zdravím vás, verní čitatelia! Začal školský rok. Som zapojený znovu do procesu. Ale pre vás som si aj v tom blázninci čas našiel. Poďme k našim témam:

Irving a jeho vdova. Asi v strede augusta som zhltol za tri dni vyše šesťstostranovú knihu od Johna Irvinga: A widow for one year. U Irvinga je najťažších prvých 100-200 strán, potom vás to chytí. V posledný deň som čítal od rána do tretej v noci! Viac o tomto skvelom spisovateľovi nájdete na adrese http://www.randomhouse.com/atrandom/johnirving

Jurka, oči a francúzština. Koncom augusta som sa na 10-dňovom pobyte v prírode, na kurze očnej jogy dostal neplánovane ku francúzštine. Jedna z jogíniek – Jurka – bola francúzštinou a svojimi plánmi na cestu do Francúzska tak nadšená a vedela tento jazyk tak dobre, že vo mne znovu prebudila (trochu vyhasínajúce) sympatie k tomuto jazyku. Počas nášho vyše hodinového francúzskeho rozhovoru na čaji v Kremnici som sa do jazyka tak dostal, že sa mi začali vybavovať celé scény z Francúzska a hlášky ľudí, ktorých som vo Francúzsku stretol. Tých konverzácií bolo viac, hovorili sme okren iného o Jacquesovi Dutroncovi. Na tejto adrese je zo desať textov jeho piesní:

http://pages.infinit.net/gerardl/bb_dutronc.html .  Kopu textov francúzskych šansónov nájdete tu: http://www.math.umn.edu/~foursov/chansons/alpha.html

Tomáš, Chorváti a Pretty woman. Môj spolubývajúci Tomáš (zase z očnej jogy) mi dal tip, že na sieti možno nájsť aj scenáre filmov. Momentálne ma zaijímajú tie anglofónne. Scenár sa hľadá pod slovom “script”, prepis dialógov z už hotového filmu je “transcript”. Tu je adresa stránky, venovanej scenárom, čo mi dal Tomáš:

http://www.script-o-rama.com a túto som vybral ja: http://users.skynet.be/wvc/scripts.htm . Ďalšie 2 adresy od Tomáša: http://www.talkcity.com kde sa môžete zapojiť do CHAT-ov na rôzne témy. Želám vám, aby ste si tým zdokonalili svoju angličtinu tak ako môj augustový vzor a spolubývajúci Tomáš. Stránka http://www.dumblaws.com patrí ku zábavným a prezentuje blbé, smiešne, zastaralé zákony.

Máte káblovú televíziu? Na chorvátskom kanáli HTV1 beží každý deň nejaký anglický film, s titulkami. Pred pár mesiacmi som si nahral Pretty woman a teraz som si stiahol scenár k tomuto filmu. A to na adrese http://members.nbci.com/scriptszone/scripts .

Majka , Beatles, Hevier a angličtina. Začal školský rok. Moja deväťročná dcéra Majka prišla so šestnástou lekciou angličtiny: “Oci, máme to na úlohu trikrát prečítať, pomôž mi.” Jej pôvodná predstava bola, že ona to bude čítať a ja jej budem opravovať chyby. A že touto nudnou procedúrou prejdeme trikrát. Odkiaľ má chúďa vedieť, ako sa to vyslovuje, keď niektoré slová v živote počula iba raz-dvakrát?

Nakoniec sme to spravili inak. Prečítal som prvú vetu. Ona po mne zopakovala, snažila sa napodobniť výslovnosť. Potom sme prvú vetu prešli druhý raz a ešte tretí raz. Čoraz rýchlejšie. Dlhšie vety sme pri prvom aj druhom čítaní kúskovali, pri treťom prečítali na celé,  tie dlhšie na 2 krát.

V dvoch tretinách článku sa nás zmocnila nuda. Práve sme čítali, že v triede je veľká tabuľa “large blackboard”. Tak som poznamenal, že pri odpovedi by mohla pani učiteľke aj gestom naznačiť, aká “lááádž” tá tabuľa bola. Ako sme si to hrali, to gesto na našu veľkú radosť zasiahlo pani učiteľku do brady. A potom zase Barborku . Na tú je teraz Majka naštvaná. Hneď sa nám lepšie učilo! Nakoniec , na štvrtý raz , článok prečítala Majka sama. Jediné problémy mala ( ako väčšina Slovákov ) s tým, že konce slov vyslovovala neznelo. Takže sme sa naučili že “is” je iz , “large” je ládž a nie “láč” a “of” je ov nie “of”. Keďže v článku bola aj veta “Switch the TV on” – zapni telku – zaviedol som svoju ratolesť do obývačky. Použila túto vetu v praxi a ja som zapol BBC. Dosť ju to prekvapilo, že tie vety sa dajú používať aj  v praxi, nielen akademicky! Majka občas vyslovila nejaké slovo, ktorému v telke porozumela. Trocha sme sa bavili s tým “switch the TV on/off” a tým hodina angličtiny skončila.
Ešte k tomu Hevierovi. Bol som včera na jeho muzikáli Beetles (či Beatles). Tí chalani, čo tam hrali pesničky Beatles boli skvelí. Veď aj vyhrali prvú cenu na nejakom festivale "Beatles kapiel" v USA. Slováci! A hrajú tie piesne niekedy na nerozoznanie od originálu. Ako to dosiahli? Dlhodobým, radostným,  trpezlivým a opakovaným počúvaním a nacvičovaním. Inšpirujúce, však?

Augustové sľuby. V augustovom liste som písal niečo o sponzorovanom písaní o jazykoch, komunikácii a tak. Bude to tak nejak, hoci trocha inak. Keď to príde, oznámim.

Veľa zdaru!

Váš Ivan alias Martin