Augustový list

Prázdniny, udržiavanie znalosti viacerých jazykov, čo je pri zvládaní jazykov nadôležitejšie,

nové linky. A dobrá správa na záver.

Prázdniny.

Zdravím vás, milí priatelia! Čo robievate, keď máte prázdniny? Alebo keď sú horúčavy okolo tridsať? Ja si cez prázdniny opakujem jazyky . A teraz počas horúčav klepem tento list.

Udržiavanie znalosti viacerých jazykov si žiada svoje… Ako sa to najlepšie robí? Nuž, ako najlepšie to neviem, ale ja to robievam podobne, ako to vraj robieval kedysi Engels. Áno ten. Z marxizmu-leninizmu. Ovládal okolo 20 jazykov. Pravidelne si ich opakoval. Vždy len 1 naraz a to po dobu pár týždňov. Ja som si položil skromnejší cieľ. Päť jazykov. Moje ciele sú: udržať si schopnosť čítať v ruštine a španielčine. Udržať si schopnosť čítať a „get-by“ t. j. dohovoriť sa základné veci v nemčine. Udržať si a rozvinúť francúzštinu a angličtinu – tu som chvíľami už na úrovni slabšieho až priemerného prekladateľa (tlmočníka) – a chvíľami zase nie..

Čo pre svoje ciele robím? Určujem si „obdobia“. Od januára som mal anglické obdobie. Čítal som, pozeral filmy, mailoval, opakoval všetky lekcie z učebnice pre samoukov , navštevoval webové stránky a ešte iné veci - v angličtine. V júni mal prísť na naše pracovisko Francúz. Tak som si dal od polovice mája francúzske obdobie: čítal som, pozeral filmy… ale to už poznáte. Pre ruštinu nerobím nič, vždy čakám na náhodu, že mi dá nejaký ruský text do ruky. Nemčine a španielčine som venovával skoro 2 mesiace z bežného roka. Teraz, keď je roboty viac a keď vidím, že finančný efekt mi v mojom chudobnom učiteľskom živote prinášajú aj tak len francúzština a angličtina, som spravil úsporné opatrenia. Španielčina: dvakríát do roka deň až dva. Ako taký deň vyzeral?

Môj španielsky deň. Počkal som na deň, keď bude rodina celých 24 hodín preč. V podstate od rána do večera som okrem jedenia, nakupovania a vysávania robil len toto:

Čítal a prečítal 120 strán španielskych poviedok.

Zopakoval si 80 fráz z lístkov. Prvé kolo, kým som všetky frázy zasa vedel, mi trvalo 25 minút. Druhé 11, tretie 9, piate sedem a pol. To už som frázy zo seba sypal plynne.

Zopakoval si prvé dve lekcie pre samoukov aktívne (cvičenia, slovesá, opakovanie po páske).

Vypočul si a prečítal nahlas po páske 14 úryvkov, ktoré som pred rokmi vedel naspamäť.

Naučil sa znovu naspamäť úryvok č. 14, ten obsahuje už aj minulé časy, má to asi 16 viet.

Prešiel som si malý slovníček (20 strán) a zopakoval si časovanie slovies plus ďalšie frázy. Tentokrát nie konverzačné ale také, ktoré človeka naučia správne sa gramaticky vyjadrovať.

Pozrel si z videa 30 minút kurzu španielčiny, asi tak 27-mu lekciu, nahlas všetko po postavách opakoval.

Listoval troška v španielskych časopisoch. Eso es todo. To je všetko. Potom som si tieto činnosti zaznačil do zošita „Espaňol“, prečítal si v ňom pár zaujímavých viet a spojení. A dopísal 2 slová z dneška (to bolo 6. Augusta). Tu sú: Blancanieves = Snehulienka. Todopoderoso = všemocný. Chutné slová, však? Budúci „španielsky deň“ plánujem niekedy v decembri či januári. Ak bude rodina doma, možno to rozložím na 2-3 dni.

Nemecký týždeň. Nemčine som venoval intenzívne 6 dní v júli. Zopakoval som si vyše 200 fráz

Na rozdiel od španielčiny si opakujem každý týždeň pri vysávaní zo 4 nemecké úryvky, ktoré viem naspamäť „naveky“. Sú krátke, ale používajú sa v nich minulé časy nepravidelných slovies a takisto neskutočná podmienka – to mi umožňuje udržať si schopnosť používať aj tieto „vyššie“ výrazové prostriedky. Nemčina mi náhodne prichádza na tácku počas celého roka. Buď z telky, alebo vidím nejakú knihu v antikvariáte, alebo počujem na ulici nemecky hovoriacich ľudí. Rozhodne odtiaľ vtedy neutekám. Práve včera v tej horúčave padla jedna staršia pano z Rakúska na chodník ako poleno. . Dvíhal som ju hore s takým mladíkom. Našťastie jej nič nebolo. Ja som sa jej spýtal „V poriadku?“ a ten mladík „Geht`s?“ Zapamätám si to zrejme navždy.

Čo je pri zvládaní jazykov najdôležitejšie? Pýtal som sa to mnohých, ktorí jazyky dobre ovládajú a rýchlo sa ich učia. Majú ten istý názor ako ja. Najdôležitejší je POSTOJ. Pre mňa je možnosť študovať jazyk, počúvať ho, zdokonaľovať sa v ňom ODMENOU. Samozrejme aj preto, lebo si študujem po svojom. Odmenou nemôže byť, keď musíte robiť, čo vám iný diktuje. Nedávno sme si vymenili maily s jedným chlapcom z Chorvátska, ktorý ovláda na rôznej úrovni asi 20 jazykov. Napísal mi toto : “Ja si proste nemôžem pomôcť, mňa to strašne baví. Minule som sedel vo vlaku s nejakými ľuďmi z Thajska a prinútil som ich, aby mi na kus papiera písali ich vety a učili ma výslovnosť!” Ten chlapec ide študovať za lingvistu a tak si bude môcť dovoliť tých 20 jazykov “živiť”. Vôbec, ach chce človek dobre zvládať nejaký jazyk, musí ho mať dobre začlenený do svojho rodinného alebo profesinálneho života. Inak ho ten jazyk stojí priveľa času a peňazí.

Nové linky.

Najprv jedna americká stránka pre detičky, krásne graficky spracovaná: http://www.Alfy.com .

Oplatí sa pobehať si po nej! Keď napríklad kliknete na “Brain-Train” a potom (už na novej stránke) na “map race” a počkáte, kým odídu tie chobotnice a zjaví sa “Ready” a dovtípite sa, že treba na to kliknúť, objaví sa mapa USA. A hra, ktorá vás naučí rozoznávať jednotlivé štáty USA na mape.
 

Pre tých, čo sa chcú učiť (aj jazyky, niečo aj zadarmo) sú zaujímavé stránky http://www.learn.com , http://www.learn2.com . A ak chcete dostávať newsletters zadarmo na nejakú tému, pozrite si http://www.newslettersforfree.com .

Keď už sme pri tom zadarmo, je tu nemecká stránka http://www.kostenlos.de , kde sa dozviete okrem iného aj o zaujímavom freeware a software a tiež iných veciach zadarmo. Mes amis francophonnes! Tu je stránka o Louvri, http://www.louvre.fr , ak kliknete vľavo na heslo “visite virtuelle”, môžete virtuálne niektoré expozície navštíviť (asi budete musieť naloadovať nejaké plug-ins aby ste videli vštko čo núkajú). A ešte una revista espaňola , respektíve noviny: http://www.elmundo.es .

A dobrá správa na záver!

Na publikovanie vecí o komunikácii a jazykoch, teda hlavne o angličtine, zrejme zoženiem no, nazvime to sponzora, alebo skôr zamestnávateľa na “voľný, čiastočný ” úväzok. To by značilo, že od októbra, možno už od septembra by sa články o angličtine a komunikácii zjavovali na sieti aspoň dvakrát do mesiaca. Príďte sem znova okolo 20. Septembra, dám vám vedieť!

  Srdečne vás zdravím

     Ivan alias Martin