V rokoch 2001-2005 moja jazyková vášeň neochabla, len akosi nebol čas na túto stránku. Tak aspoň stručne čo som s jazykmi za tie roky zažil:
Španielčina: v tomto jazyku viem iba vyjachtať pár viet, zato však viem čítať knihy. Zhruba raz za rok si dám na pár dní intenzívne španielske opakovanie: čítam knižku, pozriem si nejaké to video, zopakujem si 200 fráz čo mám na lístočkoch a 2 úryvky čo viem naspamäť. Keď mám príležitosť s niekým sa o španielčine pobaviť, rád tak urobím: "Sabe usted, porque las gorillas tienen las narices tan, pero tan grandes? : Porque tienen los dedos enormes. "
Nemčina. Po nemecky sa dohovorím, ale robím gramatické chyby. Raz za 2 roky si dám veľké opakovanie - najlepšie keď rodina je niekde na týždeň na prázdninách. Potom idem na deň do Viedne. Nemčina je spolu s ruštinou, angličtinou a francúzštinou jazykom, v ktorom rád a väčšinou úplne bez slovníka čítam knihy.Pred rokom som vo Viedni kúpil knižku od pani Danae Coulmas o Schliemannovej manželke Sofii. Potom sme si aj s autorkou vymenili listy, odpovedala mi na pár otázok o Shcliemannovom polyglotizme. Dobrý oddych a leháro pre mňa predstavuje nie náročná komédia večer na nejakom nemeckom kanáli. .
Ruština. Po nežnej revolúcii som ju roky zaznával a zabúdal. Je to pritom taký krásny a bohatý jazyk! A tie zdroje na sieti! Tento rok v máji som obnovil svoju schopnosť čítať knihy a pozerať televíziu: samozrejme čítaním kníh a pozeraním televízie. Ja by smog tože govoriť po ruski no ne očeň praviľno. Stiahol som si na sieti zaujímavú knižku od Kozareva o mnemotechnike. Občas si na počítač nahrávam ruské správy.
Moja francúzština trocha zaspala, ale teraz na jeseň idem na týždeň do Clermont-Ferrandu a už pri príprave cesty, mailovaní atď sa obnovuje. Nie je to to, čo to bolo, keď som bol schopný tlmočiť a prekladať na profesionálnej úrovni. Ale telka, čítanie kníh, rádio - v pohode.
Najviac sa mi zlepšila za posledné 2 roky angličtina. Teda ja som si ju zlepšil. Dokonca som chodil do jazykovky - to bola príprava na štátnicu. Štátnu skúšku som zložil v máji 2005. Najviac mi to dalo v tom, že sme pochopili dejiny Veľkej Británie a USA. Je to okolo 2000 rokov vývoja a keď to študujete s dospelým rozumom, je to veľmi poučné.
Ostatné jazyky. Občas na sieti prečítam aj nejaký kratší text v taliančine, portugalčine, esperante alebo latine, dokonca občas v maďarčine či gréčtine. Rozumiem niekedy na 80 niekedy na 20 percent. Maďarčine tak na 10. Gréčtine na 2. Ale vždy mi ten kontakt s jazykmi robí radosť. Momentálne odoberám newslettery v angličtine, nemčine, ruštine, španielčine.To je ale len nezáväzné laškovanie. Prioritu má angličtina. Nedávno som splnil svoj cieľ, formulovaný zhruba pred 5 rokmi: vedieť maspamäť 40-45 úryvkov po anglicky a v pohode si ich 2x do týždňa zopakovať. Úryvkov viem 48. Občas pilujem ich výslovnosť pri počítači. Inak si ich opakujem v hluchých časoch - napríklad dnes cestou do obchodu a z obchodu. Môj najobľúbenejší úryvok začína takto: "Psst! Something really exciting happened to me yesterday... ".
Toto leto som dcéram prečítal-prekladal do slovenčiny - Harryho Pottera 6-ku, napísal som v angličtine jeden vedecký a jeden popularizačný článok o matematike. Matematika je vlastne ďalší jazyk, ktorému sa neustále venujem. Naposledy som vymyslel, ako definovať periodicitu na ľubovoľnom topologickom priestore tak, aby to bolo prijateľné zovšeobecnenie bežnej periodicity.

Späť na hlavnú stránku